سرطان زنان

یکی از مهم ترین کارهایی که هر شخص می‌تواند در ارتباط با سلامتی خود انجام دهد این است که در زمان مناسب در تست غربالگری مناسب شرکت کند. در غربالگری‌ها، بیماری‌هایی مانند سرطان یا دیابت در مراحل اولیه، در اغلب موارد پیش از آنکه علائمی ظاهر شود، ردیابی می‌شوند (که در این مراحل درمان این بیماری‌ها آسان‌تر است). تست‌هایی که هر شخص باید در آن شرکت نماید به سن او و به عوامل خطری که با آنها مواجه است بستگی دارند. شرکت‌کنندگان در تست‌های غربالگری که پزشک توصیه می‌کند، باید درباره این تست‌ها اطلاعات بیش‌تری به‌دست آورند.

با تشخیص زودهنگام سرطان پستان، احتمال نجات یافتن شخص بیمار بسیار افزایش می‌یابد. علت این امر آن است که هرچه سرطان به هنگام ردیابی کوچکتر باشد، احتمال معالجه آن با عمل جراحی بیش‌تر خواهد بود. همچنین احتمال اینکه سرطان‌های کوچکتر پستان به غدد لنفاوی و به اندام‌های دیگر مانند ریه و مغز گسترش یافته باشند کم‌تر است. زنانی که در دهه دوم یا سوم عمر خود هستند و با عوامل خطر شناخته شده سرطان پستان روبرو نمی‌باشند، باید هر سه سال یکبار به‌عنوان بخشی از معاینات منظم پزشکی توسط شخصی حرفه‌ای که ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی است در ارتباط با سرطان پستان معاینه شوند.

زنان باید با پزشکان خود درباره غربالگری سرطان پستان صحبت کنند. محققان توصیه می‌کنند زنانی که با خطر متوسط روبرو هستند از سن ۴۰ سالگی به بعد هر ساله در غربالگری شرکت کنند. اما توصیه برخی از متخصصان این است که تست غربالگری با ماموگرافی در زنان ۵۰ تا ۷۴ ساله هر دو سال یکبار صورت گیرد. در این رادیوگرافی، که با استفاده از دوز پایین اشعه – X صورت می‌گیرد، گاهی اوقات توده‌ای را در پستان ردیابی می‌کنند که سه سال بعد می‌توان آن را با لمس کردن پستان حس نمود. اما با انجام ماموگرافی معمولی نمی‌توان امکان وجود سرطان پستان را کاملاً رد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *